3 Eylül 2014 Çarşamba

Yaşam Koçu ile Bir Seans

Koçluk üzerine yazılıp çizilen onlarca şey var. Şimdi anlatacaklarımın daha önce yazılıp yazılmadığından emin değilim. Sadece, "bu iş ciddi bir iş" demek istiyorum. Ve tam anlamıyla dürüst olacağım :)

Koçluk kavramı, tam olarak 2012 yılının sonlarına doğru girdi hayatıma. 
Bu sözcüğün çok kullanıldığını duymak bir yana, yakın çevremde ve iş ortamımda, bu işi yapabileceğime dair geri bildirimler alıyordum. Araştırmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra, kendimi bu işin eğitimini alırken buldum. 
Şimdi; "iyi ki bu yolu seçmiş ve bu yolda ilerleyebileceğime inanmışım" diyorum...

Bir koç gerçekten ama gerçekten bu işi severek
yapıyor olmalı. Bu iş, sanılanın aksine; oldukça hassas ve mühim! 
Koçluk daha çok bir psikoloji işi olarak bilinse de gerçek tanımı ve yarattığı değer çok farklı. 
Şu anda Türkiye'de tam olarak gereken değeri görememesinin nedeni doğru bir tanımlama yapılamamış olmasından mıdır bilmem ama bana 
göre, her bireyin "ben yaşam koçuyum" demesinin bunda rolü büyük. Alınan temel eğitim sonrası, çok ciddi çalışma gerektiren bu iş, tamamen tecrübeyle besleniyor. Ayrıca iyi bir koç, öğrendiklerini kendi hayatında uygulayarak, önce kendi yaşantısında farklar yaratmalı ki yapacağı seanslarda da verimli olabilsin. 
Şimdi düşünün ki, karşınızda sizi can kulağı ile dinleyen, sizi yargılamayan, tarafsız, güvenilir bir kişi var. Ve bu kişi ile ilişkinizin bozulma ve sırlarınızın      masaya dökülme ihtimali yok. Çünkü bu iş oldukça profesyonel bir iş. 
Koçluk seansında güçlü ve doğru sorularla karşılaşır, var olan potansiyelinizin farkına varır ve büyük bir motivasyonla hedefinize odaklanırsınız. 
Benzer seansları dostlarıyla yapabilen varsa lütfen onlar devam etsin :) Çünkü bu toplumumuzda az rastlanır bir şey. Bizim anlayışımız ne yazık ki; "ben mutsuzum o da olsun" olduğundan, yargılarla, negatif tavırla, demotive ifadelerle karşılaşır ve hep başa 
döneriz. 
Oysa profesyonel bir koçla çalışmak sizi her zaman motive tutar. İleriye, pozitife, mutluluğa doğru, koşar adımlarla yürürsünüz. 
Eğer isterseniz, doğru sorular soran eğitimli bir koçla çalışarak kişisel farkındalığınızı arttırabilirsiniz.
Tüm bu çalışmaların işe yarayıp yaramadığını kendi hayatınızda deneyimleme şansınız da varken, durmayın derim :)
Bu işi seven, pozitif düşünen, enerjinizin tuttuğu bir koçla tanışıp, en az bir seans yapmanızı öneririm. 
Unutmayın! belki bu adımınızla, ilişkilerinizde pozitif değişimler yaşayacaksınız. Daha önce gözünüzün önünde duran ama göremediğiniz detayların farkında olacaksınız.
Kim bilir?! Belki çok daha iyisi...

Deniz Yılmaz Kılıç

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder